جمعه، 18 آذر 1401

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
تایید رمز عبور *
بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است.
نام کاربری *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
کد امنیتی *
تازه سازی کد امنیتی

حسین اسلامی ساروی

حسین اسلامی ساروی
حسین اسلامی ره ونه مازندرونی معرفی هاکردن.حسین اسلامی هر کجه دله شونه همون اول بنا کنده به مازندرونی گپ بزوئن. و داد بیداد ها کردن که اینجه مازندرون هسته، اینجه نوونه فارسی گپ بزوئن.
حسین اسلامی ساروی متولد 18 اردیبهشت 1326 هسته که همه وره کبلاقا صدا کنه....خودش می گوید: من پیش از تولدم کبلاقلا شدم یعنی سن کبلاقا شدن من از سن شناسنامه ای من بزرگتر است. وی از زبان مادرش می گوید که بعد از برگشتن از کربلا من به دنیا آمدم. همان لحظه نامم را کبلاقا گذاشتند. درباره بزرگترین دلواپسی خودش می گوید : من در این پیرانه سر که به مرز هفتاد سالگی می رسم: مرگ دست خودم نیست : من باید بمیرم، اما مازندران نباید بمیرد. کبلاقا اسلامی" این سالها دغدغه ی حفظ زبان و میراث و تاریخ دارد و برای این موضوع نامه ها می نویسد، فریاد ها می کشد و گاهی عصبانی هم می شود....استاد اسلامی واقف، متولی،نویسنده، یتیم خانه دار، مسجد دار، کتابخانه دار، نویسنده، پژوهشگر، سخنران مذهبی و اجتماعی... او روزها در مرکز ساری شناسی که بزرگترین پژوهشکده فرهنگی، تاریخ، ادب و فرهنگ ساری هست، استقرار دارد. اوشیفته ی امام حسین (ع) است عاشورا با پای برهنه به دسته روی می رود، در کتابخانه او بخش عاشورا و امام حسین(ع) جلوه ای دیگر دارد و صاحب کتابهای متعدد است. آخرین اثر او تاریخ دوجلدی" مازندران در تاریخ" است.
دل مشغولی او زبان مازندرانی است دلواپس است که این زبان بمیرد سالها تلاش کرد تا بالاخره توانست با مصوبه شورای آموزش و پرورش بخشنامه ای صادر شود که معلمان مجازبه گفتگو با زبان مازندرانی با بچه ها در کلاس باشند. می گوید که اگر این زبان مازندرانی بمیرد ما میمیریم....او در کتاب از" خاطرات 6تا16 سالگی" یعنی از سال 32 تا 1342 را به قلم تحریر درآورده و دهها موضوع را بیان کرد....می گوید اینها اسناد واقعی و تاریخ واقعی مردم هستند. برای این کتاب خیلی ارزش قائل است. کتابهای "تاریخ دوهزارساله ساری" و "جغرافیای تاریخی ساری" راهم نوشت.

اطلاعات تکميلي

  • نام هنری: حسین اسلامی ساروی
  • تاریخ تولد: جمعه, 18 ارديبهشت 1326
  • محل تولد: ساری