چهارشنبه، 02 اسفند 1402

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
تایید رمز عبور *
بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است.
نام کاربری *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
کد امنیتی *
تازه سازی کد امنیتی
×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: /home/mehrava/domains/mehrava.ir/public_html/images/aeini

×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aeini

منظومه تبری - آیینی

{gallery}aeini{/gallery}

نشسته گرد رامینش برابر            به پیش رام گوسان نواگر
سرودی گفت گوسان نو اندیش      درو پوشید حال ویس و رامین
(فخرالدین اسعد گرگانی)


خنیااز ریشه (خونیاک) در زبان پهلوی و (هونواک) در اوستایی است که خود آن از دوقسمت – هو(نیک.خوش.زیبا)
به عنوان نمونه:هومن=نیک اندیش – خسرو = خوب نام – نواک (نوا – آوا)
هونواک – خونیاک – خنیا = خوش نوا ، خوش آهنگ


طبق تحقیقات فراوان اما نه چندان منسجم چند دهه ی اخیر تعاریف و تفاسیر زیادی در مورد پدیده ی گوسان ها و خنیاگری از ایران دوران باستان تا عصر حاضر انجام شده که متاسفانه تصویر روشنی از چگونگی و چرایی پیدایش این طبقه ی اجتماعی به دست نمی دهد. اساس خنیاگری روایت شفاهی _موسیقایی منظومه های : تاریخی ، حماسی ،مذهبی ،عاشقانه و ...با گویش و لحجه ی خاص همان منطقه می باشد.
موسیقی خنیایی در شرق مازندران به لحاظ سازی و آوازی تحت تاثیر موسیقی ترکمنی و خراسانی می باشد. دوتار و کمانچه و همچنین آواز هرایی از نشانه های این تاثیر هستند. تقریبا مشخص است که خنیاگران گدار در پیدایش و تطور این پدیده نقشی اساسی و تعیین کننده در شرق مازندران داشته اند.
غالب پژوهش های انجام شده در زمینه ی موسیقی روایی و خنیایی شرق مازندران تجزیه و تحلیل و آنالیز ساختار موسیقایی این پدیده بوده است که در جای خود امری لازم و شایسته است که به روش تحقیق و پژوهش جامع و کاملتری نیازمند است. اما پدیده ی خنیاگری دارای ساختار پچیده و چند وجهی می باشد که تنها یکی از وجوه آن صرف موسیقی است. به نظر نگارنده وجه مقدم آن به موسیقی روایت تاریخ شفاهی و مدل و فرم اجرایی آن میباشد که متاسفانه کمتر به آنها توجه شده است. مدل و فرمی از اجرای همزمان موسیقی و روایت تاریخ که میتواند موجب زایش فرمهای نمایشی ایرانی همچون نقالی و تعزیه و حتی به دلیل نگاه اسطوره ای به حوادث و رخدادهای تاریخی ، منتج به خلق آثاری چون شاهنامه شده باشد.
با بررسی دقیق تر اشعار منظومه های خنیاگران معاصر به روایتی بسیار صادقانه تر و قابل تأمل تر از تاریخ حکومتی دوران قاجار و پهلوی اول و دوم بر میخوریم . حتی با نگاهی گذرا به منظومه های فاطمه مسکین ، حیدر بک صنمبر ، درویش و منور ، ممد جوه ، طاعون ، توتون کاری و .... میتوان تصویری از آن دوران به لحاظ اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، نوع خوراک و پوشاک، سطح آگاهی عمومی، نوع کشاورزی و دامداری، سطح رفاه عمومی و .... به دست آورد، که این همان رسالت ارزشمند خنیاگران است. روایتی صادقانه از تاریخ و موسیقی به دور از زد و بندهای سیاسی که با زیرکی، حتی در عاشقانه ترین منظومه ها هم اشاره به اوضاع و احوال منطقه گنجانده شده است.
خنیاگر علاوه بر فراگیری همزمان تکنیک های سازی و آوازی از اساتید بومی، به مشق سیر سلوک عشق هم میپردازد،که گواه آن گزاردن همه عمر در این راه است و این راه را انجامی نیست جز "عشق"
خوش تر از دوران عشق ایام نیست بامداد عاشقان را شام نیست
مطربان رفتند و صوفی در سماع عشق را آغاز هست،انجام نیست
(سعدی)

سیاوش طالبی


{jamedia src="/images/audio/eshaghi/zelfeshe/paytakht.mp3" type="audio" mtype="mp3"title="پایتخت"}

 

 

(امام رضا (ع

کد ایرانسل:

کد همراه اول:77018

کد رایتل:

 

شهید2

کد ایرانسل:

کد همراه اول:

کد رایتل:

 

موسی

کد ایرانسل:

کد همراه اول:77019

کد رایتل:

 

شهیدی1

کد ایرانسل:

کد همراه اول:77020

کد رایتل:

 

حقانی

کد ایرانسل:

کد همراه اول:77021

کد رایتل:

 

 

 

 

 

 

اطلاعات تکميلي

  • شماره مجوز: 93-8476
  • خواننده: محمد رضا اسحاقی
  • نوازندگان: محمد رضا اسحاقی
  • آهنگساز: محمد رضا اسحاقی
  • تهیه کننده: شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا